Alapvetően két teljesen különböző módszerrel szoktam főzni:
1. Rögtönzés az éppen otthon lévő dolgokból. - Ez viszonylag nehéz eset szokott lenni, mert a hűtőm szinte mindig üres. Ezért ilyenkor vagy a mélyhűtőben, vagy a konzervek között keresgélek, és ha egy kis szerencsém van, akkor találok is valamit.
2. Előre eltervezett főzés. - Ilyenkor órákig bújom a netet és a szakácskönyveket, hogy valami új, és igazán finomat próbálhassak ki. Hiszek abban, hogy egy igazán finom ételnél fontosak az alapanyagok és az arányok, ezért ilyenkor tartom magam az előírthoz, és emiatt még egy bevásárlást is hajlandó vagyok beütemezni a napirendbe.

Itt most felváltva találtok ilyet is, olyat is...

2012. március 3., szombat

Currys vargányás csirke

A vargánya már önmagában egy igazi íz-élmény. Nálunk a hagyományos módon szokták elkészíteni: gombapaprikásnak. Hát ez, amit találtam, ez ezerszer jobb a paprikásnál!

Hozzávalók:
50 dkg csirkemell
0,5 dl olaj
5 dkg vaj
0,5 teáskanál curry
20 dkg gomba (vargánya)
10 dkg hagyma
1 evőkanál keményítő
1 dl bor (fehér)
2 dl alaplé (szárnyas)
1 dl tejszín
0,5 dl (felvert) tejszín
1 evőkanál (vágott) petrezselyem
bors

Elkészítés:
Forró olajon megolvasztunk egy kis vajat. Közben a csirkemellet apró darabokra vágjuk, és sós-borsos lisztben megforgatjuk. A húst kisütjük a forró olajon.
Kiszedjük a a húst, mjad még egy kis vajat teszünk az olajba, és az apróra vágott hagymát lepirítjuk, majd hozzáadjuk a gombát, curry port, keményítőt, fehérbort, csirke alaplét, tejszínt és így együtt simára forraljuk.

Rizzsel vagy tócsnival is isteni


2012. február 28., kedd

Gyömbéres-almás csirke


Imádom az édeskés ízű, gyümölcsös húsokat. Ez is egy ilyen, különleges ízű étel.

Hozzávalók:
30 deka csirkemellfilé
só és frissen őrölt fekete bors
1 evőkanál liszt
1 csokor újhagyma
1 ötcenis friss gyömbérdarab
1 alma
1 + 1 evőkanál vaj
1 evőkanál olaj
1 deci száraz fehérbor
1 evőkanál étkezési keményítő (szerintem kevesebb is elég)
2 teáskanál magos mustár
1 teáskanál méz
1 deci tejszín

Elkészítés:
A csirkemellett apró kockákra vágom, majd sós-borsos lisztbe forgatom. Egy kanál olivaolajon egy kanál vajat megolvasztok, és ebben szép pirosra sütöm a csirkadarabokat. Ha ezzel megvagyok, kiszedem a húst.
A serpenyőbe öntöm a bort, majd teszek még egy kanálnyi vajat hozzá, és ezen megpárolom a felkarikázott újhagymát.
Közben lereszelem a gyömbért és apró szeletekre vágom az almát. Ha a hagyma már puha, hozzáadom a reszelt gyömbért és az almaszeleteket, majd sózom, borsozom. Lefedem a serpenyőt, és puhára párolom az almát.
Közben egy kis tálkába öntöm a tejszínt, majd hozzákanalazom a keményítőt, a mustárt és a mézet. Kézi habverővel csomómentesre keverem. Majd ha az alma már puhára párolódott, hozzáöntöm a tejszínes mártást.
A mártást összekeverem, majd hozzáteszem a már kisütött csirkedarabokat, és egy kicsit összefőzöm az egészet.
Én az ilyen tejszínes apróhúsokat rizzsel szeretem a legjobban. Ehhez jázmin rizst főztem, isteni lett!

2012. február 8., szerda

Penne brandyvel és márványsajttal


Ez egy újabb Stahl-féle tésztaétel. Én ugyan a diót nem szeretem annyira, de ez a szósz változatosságot hoz a paradicsomos tésztaételek világába.

Hozzávalók:
30 deka penne
5 deka dió
15 deka márványsajt (vagy valamilyen más kéksajt)
2 deci tejszín
3 evőkanál brandy
só és frissenőrölt bors
reszelt szerecsendió

Elkészítés:
Egy fazékban felforralom a tésztának a vizet, majd amikor már lobog, beleteszem a pennét. Miközben a penne megfő, elkészítem a mártást.
Száraz serpenyőben illatosra pirítom a diót, majd hagyom kihűlni.
Egy serpenyőbe belemorzsolom a márványsajtot, ráöntöm a tejszínt, és hozzáöntöm a brandy-t.
Az egészet kevergetve felforralom, majd amikor a tejszín elkezd gyöngyözni, kis lángon kb. 8 percen át főzöm. Sóval, borssal, szerecsendióval ízesítem.
Közben a diót apróra töröm egy mozsárban, majd belekeverem a márványsajtos mártásba.
Amikor a tészta megfőtt,a pennét beleforgatom a márványsajtos mártásba, és már készen is vagyok.

2012. február 7., kedd

Feta saláta


Ez még egy régi családi recept, ami mindenki kedvence. Családi összejöveteleken egyes számú főszereplő. :)

Hozzávalók:
1 doboz feta
1 csomag újhagyma zöldje
1-2 csomag olajbogyó (lehet zöld vagy fekete, vagy akár vegyesen is)
1 csokor friss (vagy ha nincs, akkor szárított) bazsalikom
olivaolaj

Elkészítés:
Apró kockákra vágom a fetát, felkarikázom az újhagyma zöldjét, és apró darabokra vágom az olajbogyót, és a friss bazsalikomot. Aztán egy salátás tálban elkezdem rétegezni: feta, kicsit meglocsolom olivaolajal, megszórom bazsalikommal, hagymával és olajbogyóval. Aztán jön újra a feta, és így tovább...

Jó, ha egy kicsit állni hagyom a hűtőben, hogy az ízek jól összeérjenek. Tálaláskor friss pirítóst adok hozzá, de akár hideg húsok mellé köretként is adható. (Így persze egy kicsit tömény, de van aki pont ezt szereti.)

Gyors és egyszerűen isteni!

2012. február 4., szombat

Fetás, olivabogyós penne

Ez is egy Stahl találmány: görögös ízvilágú, gyors húsmentes kaja. Mivel most épp húsmeneets diétán vagyok, gondoltam kipróbálom. Nem csalódtam. :)


Hozzávalók:
1 csokor újhagyma
2 gerezd fokhagyma
100 g fekete olajbogyó
50 g
250 g feta
1 dl tejszín (ez az eredeti receptben nem volt benne)
olivaolaj
bazsalikom


Elkészítés:
Olivaolajon megfonnyasztom az apróra karikázott újhagymát, és a fokhagyma-nyomón átnyomott fokhagymát. Amikor már puha, hozzáöntöm az előtte már megpirított és apróra darált diót, az összedarabolt fetát és az ugyancsak apróra vágott fekete olajbogyót. Az egészet összeolvasztom, és bazsalikommal ízesítem. (Na, nekem így elég sűrű lett, így hozzáöntöttem még 1 dl tejszínt.)

Közben kifőzöm a pennét, és összeforgatom a szósszal, és már ehetem is.

2012. január 29., vasárnap

Firenzei spagetti

Ezzel a kajával már régóta szemezek Stahl könyvében. Olyan csábítóan nézett kia a képen a karamellizált hagyma a tészta tetején... (Ja, sült hagyma mániás vagyok...) Hát, most végre megcsináltam vacsira. :)


Hozzávalók:
40 dkg spagetti

A karamellizált hagymához:
3 fej vöröshagyma
5 dkg vaj
2 ek. olívaolaj
2 ek. barna cukor
2 ek. balzsamecet

A paradicsomos mártáshoz:
3 gerezd fokhagyma
2 ek. olívaolaj
2 kk. őrölt gyömbér
1 csipet sáfrány
2 doboz 40 dkg-os hámozottparadicsom konzerv
3 dl tejszín
só, frissen őrölt bors
1 púpos kk. cukor

Elkészítés:
A vöröshagymákat megpucoljuk, vékonyan felkarikázzuk, és a karikákat gyűrűkre szétszedjük. A vajat és az olívaolajat egy serpenyőbenösszeolvasztjuk, rádobjuk a hagymát, és puhára pároljuk. Közben néha megkeverjük.

Közben felrakjuk a spagettinek a vizet.
A fokhagymát megpucoljuk, fokhagymaprésen átnyomjuk, és olívaolajon megpároljuk. Ahogy megérezzük az illatát, lehúzzuk a tűzről, rászórjuk a gyömbért meg a sáfrányt, majd botmixerrel összepépesítjük a hámozott paradicsomot, és a tejszínnel együtt hozzáöntjük. Ezután sózzuk-borsozzuk, teszünk bele egy kevés cukrot, majd mérsékelt tűzön összerottyantjuk.

Közben a hagyma nagyjából megpuhult. Levesszük a fedőt, és rászórjuk a barna cukrot, és nagy lángon 3-4 percig kevergetjük. Ettől a cukor karamellizálódik, és a hagyma lepirul. Ekkor hozzáöntjük a balzsamecetet, nagy lángon további 1 percig kevergetjük, aztán levesszük a tűzről.

Tálaláshoz a spagettit összeforgatjuk a szósszal, és megszórjuk a tetejét pirított hagymával.

Különleges ízű lett, de egyszerűen isteni. A hagyma miatt. :))

Articsókás, olivás, szárított paradicsomos rizottó


Benéztem a hűtőbe, és ma sem volt benne semmi értelmes. Ilyenkor jön a vészhelyzeti forgatókönyv: mi van a konzervek között? Amit találtam összeszedtem, és ez jött ki belőle. Ha valaki szereti az olaszos ízeket, az nem csalódik benne.
Hozzávalók:
1 articsóka konzerv
1 szárított paradicsom konzerv
1 zöld olivabogyó
1 kapribogyó konzerv
1 paradicsom ital vagy hámozott paradicsom konzerv
hagyma
fokhagyma
rizs
reszelt parmezán (a frissel az igazi, de nekem most csak a szárított volt otthon)
reszelt sajt (ami épp van)


Elkészítés:
A hámozott paradicsom konzervet beleöntöm egy lábasba, ha a paradicsom egészben van, előbb apró darabokra vágom. Feldarabolom az articsókát, a szárított paradicsomot, a kapribogyót és az olivabogyót, és hozzádobom a szószhoz. Belenyomok fokhagymaprésen 1-2 gerezd fokhagymát, és bazsalikommal és oregánóval ízesítem. Egy kicsit rotyogtatom a szószt, hogy összeérjenek az ízek.

Ha valaki lusta, itt meg is állhat, főzzön ki egy kis spagettit, és olaszos tésztaételnek is szuper egy kis sajttal!
A kitartóbbak menjenek tovább!

Kis olivaolajon megpirítom az apróra vágott hagymát és fokhagymát, majd hozzáadom a rizst. (Én a jól bevált két marék = egy adag elvet alkalmazom.) Egy kicsit pirítom a rizst, majd felöntöm vízzel. Lassú tűzön, állandó kevergetés mellett főzöm. Azt hallottam, egy rizottó akkor jó, ha ragacsos. Ezért ahogy elfő a víz, szépen pótolni kell. Amikor a rizs már majdnem kész, hozzá kell kanalazni a szószt, és azzal is egy kicsit főzni, hogy átvegye a rizs az ízeket. Én ilyenkor meg szoktam borítani egy kis reszelt parmezánnal. Az állaga is krémesebb lesz, az íze meg nagyságrendekkel finomabb. Aztán leveszem a tűzről, és lefedve, konyharuhával betekerve hagyom állni egy kis ideig. Közben sajtot reszelek, azzal tálalom a rizottót.


Málnás, zabpelyhes turmix


Nehezen indult ma a reggel. Gondoltam feldobom magam valami reggeli finomsággal. Keresgéltem Stahl Judit turmixai között, és ezt találtam. Egy kicsit átalakítottam, de így is feldobta a reggelt. Lehet málnából, de akár szederből vagy vegyes bogyós gyümölcsből is csinálni - ami éppen a hűtőben vagy a zöldségesnél van.

Hozzávalók:
10-15 dkg málna (lehet fagyasztott, vagy friss, de kiváltható bármilyen bogyós gyümölccsel)
2 dl tej
2 ek zabpehely
2 ek juharszirup

Elkészítés:
A zabpelyhet a tejbe kanalazom, és mikróban pár perc alatt megfőzöm. Majd beledobálom a málnát, és rákanalazom a juharszirupot.

Pár perc alatt krémessé turmixolom. A zabpehely miatt krémes és kiadós lesz, így akár önálló reggeliként is megállja a helyét.