Alapvetően két teljesen különböző módszerrel szoktam főzni:
1. Rögtönzés az éppen otthon lévő dolgokból. - Ez viszonylag nehéz eset szokott lenni, mert a hűtőm szinte mindig üres. Ezért ilyenkor vagy a mélyhűtőben, vagy a konzervek között keresgélek, és ha egy kis szerencsém van, akkor találok is valamit.
2. Előre eltervezett főzés. - Ilyenkor órákig bújom a netet és a szakácskönyveket, hogy valami új, és igazán finomat próbálhassak ki. Hiszek abban, hogy egy igazán finom ételnél fontosak az alapanyagok és az arányok, ezért ilyenkor tartom magam az előírthoz, és emiatt még egy bevásárlást is hajlandó vagyok beütemezni a napirendbe.

Itt most felváltva találtok ilyet is, olyat is...

2014. január 26., vasárnap

Cseh tejszínes halleves

Ez a recept is Stahl konyhájának gyümölcse, némiképpen leegyszerűsítve. Az eredeti recepthez indulásnak halfejből és belsőségekből alaplevet kell főzni, és azzal kell főzni a levest. Én egy sima zöldség levessel indítottam, és azt turbóztam fel a végén.

Hozzávalók:
4 szelet ponyt (patkó formában)
2 l víz
1 közepes fej vöröshagyma
3-5 db sárgarépa (mérettől függően)
1-2 db fehérrépa (mérettől függően)
1/4 zeller
1 dl tejszín
1 dl tej
1 ek liszt
só, bors, szerecsendió, vegeta
1 csokor petrezselyem

Elkészítés:
A vizet feltesszük forrni, közben a répákat felkarikázzuk, és a zellert apró kockákra vágjuk. A hagymát megpucoljuk. Majd mindezt beleöntjük a vízbe, fűszerezzük sóval, borssal, szerecsendióval és vegetával, és addig főzzük, amíg megpuhulnak a zöldségek.

Közben a halat előkészítjük: sózzuk, borsozzuk, és egy kicsit állni hagyjuk. Aztán a tejszínből, a tejből és a lisztből habarást készítünk, és a levesbe öntjük - folyamatos keverés mellett. Végül óvatosan a levesbe tesszük a halszeleteket, és tovább főzzük együtt, amíg a hal megfő a levesben. A végén apróra vágott petrezselymet adunk hozzá.

Narancsos kávékrém (Stahl konyhája)

Ez az a desszert, amit nem lehet megunni. Hihetetlenül gyorsan készen van, és isteni finom. Mivel az eredeti recept egy kalóriabomba, én a hizlaló összetevőkkel spórolósabban bánok.

Hozzávalók:
2 tojássárgája
2 ek cukor
1 ek finomliszt
1 dl erős feketekávé
2 dl hideg tej (1,5%)
1 narancs reszelt héja
1 dl hideg tejszín
1 ek narancslekvár

Elkészítés:
A tojássárgákat, a cukrot meg a lisztet kézi habverővel összekeverjük egy kisebb edényben, majd folyamatos keverés mellett hozzáöntjük a feketekávét és a tejet. A keverékből takaréklángon 5-10 perc alatt  - folyamatosan keverve - sűrű krémet főzünk. A megfőtt kávés krémbe szórjuk a reszelt narancshéjat, és tovább keverjük, hogy kihűljön.

A habtejszínt keményre verjük, és hozzákeverjük a narancslekvárt. A desszertet elosztjuk 4 üvegkehelyben, és megpúpozzuk narancsos habbal. 

Kínai zöldséges tészta

Ez a kreáció egy véletlen folytán született. Thai csirkét szerettem volna készíteni Évi néni konyhájából. Csak nem kaptam meg mindent hozzá, és volt, amit a végén vettem észre, hogy nem raktam bele. :)

Hozzávalók:
1 póréhagyma
2 ek földimogyoró olaj
60 dkg csirkemellfilé
1 piros kaliforniai paprika
1 sárga kaliforniai paprika
1 zöld kaliforniai paprika
5 dkg kínai fafülgomba
3 cm gyömbér
1 - 2 gerezd fokhagyma
2 ek chiliszósz
2 ek szójaszósz
1 ek Teriyaki szósz
1 tk worchester szósz
1 ek halszósz
1 kk bors
1 tk méz
20 dkg kínai rizstészta

Elkészítés:
Előkészítésként a zöldségeket szépen felcsíkozzuk, és a húst felkockázzuk. A fokhagymát apróra vágjuk, a gyömbért megreszeljük. A fafülgombát forró vízzel leöntjük, és állni hagyjuk. Amikor már megpuhult, ezt is felvágjuk csíkokra. A rizstésztát is előkészítjük: forró vízzel leöntve, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.

Aztán nekilátunk: egy wokban fogunk dolgozni, hogy megadjuk a módját. A szezámolajon erős tűzön megpirítjuk a hagymát. Hozzáadjuk a fokhagymát, és a gyömbért, megkeverjük, és várunk egy kicsit, amíg megérezzük az illatát. Hozzáadjuk a húst, és fehéredésig sütjük a wokban. Ezután jöhet hozzá a paprika és a gomba. 

Ha egy kicsit megpirultak a zöldségek is, szépen tempósan hozzáadjuk az összes fűszert: a chiliszószt, a szójaszószt, a Teriyaki szószt, a worchester szószt, a halszószt, és a mézet. Jól megkeverjük, és hagyjuk, hogy a hús és a zldségek átvegyék az ízeket. 

Végül hozzáöntjük a risztészát, jól elkeverjük, és már tálalhatunk is.

(Ha esetleg az eredeti, thai csirke receptet szeretnénk elkészíteni, akkor kínai gomba helyett egy édesköményt kell hozzáadni, és a fűszerek mellett 2 dl kókusztejjel is ízesíteni kell az ételt. Végül a tetejét megszórni pirított földimogyoróval. - Biztos finom lehet ez is, egyszer majd én is kipróbálom. )