Alapvetően két teljesen különböző módszerrel szoktam főzni:
1. Rögtönzés az éppen otthon lévő dolgokból. - Ez viszonylag nehéz eset szokott lenni, mert a hűtőm szinte mindig üres. Ezért ilyenkor vagy a mélyhűtőben, vagy a konzervek között keresgélek, és ha egy kis szerencsém van, akkor találok is valamit.
2. Előre eltervezett főzés. - Ilyenkor órákig bújom a netet és a szakácskönyveket, hogy valami új, és igazán finomat próbálhassak ki. Hiszek abban, hogy egy igazán finom ételnél fontosak az alapanyagok és az arányok, ezért ilyenkor tartom magam az előírthoz, és emiatt még egy bevásárlást is hajlandó vagyok beütemezni a napirendbe.

Itt most felváltva találtok ilyet is, olyat is...

2012. január 29., vasárnap

Firenzei spagetti

Ezzel a kajával már régóta szemezek Stahl könyvében. Olyan csábítóan nézett kia a képen a karamellizált hagyma a tészta tetején... (Ja, sült hagyma mániás vagyok...) Hát, most végre megcsináltam vacsira. :)


Hozzávalók:
40 dkg spagetti

A karamellizált hagymához:
3 fej vöröshagyma
5 dkg vaj
2 ek. olívaolaj
2 ek. barna cukor
2 ek. balzsamecet

A paradicsomos mártáshoz:
3 gerezd fokhagyma
2 ek. olívaolaj
2 kk. őrölt gyömbér
1 csipet sáfrány
2 doboz 40 dkg-os hámozottparadicsom konzerv
3 dl tejszín
só, frissen őrölt bors
1 púpos kk. cukor

Elkészítés:
A vöröshagymákat megpucoljuk, vékonyan felkarikázzuk, és a karikákat gyűrűkre szétszedjük. A vajat és az olívaolajat egy serpenyőbenösszeolvasztjuk, rádobjuk a hagymát, és puhára pároljuk. Közben néha megkeverjük.

Közben felrakjuk a spagettinek a vizet.
A fokhagymát megpucoljuk, fokhagymaprésen átnyomjuk, és olívaolajon megpároljuk. Ahogy megérezzük az illatát, lehúzzuk a tűzről, rászórjuk a gyömbért meg a sáfrányt, majd botmixerrel összepépesítjük a hámozott paradicsomot, és a tejszínnel együtt hozzáöntjük. Ezután sózzuk-borsozzuk, teszünk bele egy kevés cukrot, majd mérsékelt tűzön összerottyantjuk.

Közben a hagyma nagyjából megpuhult. Levesszük a fedőt, és rászórjuk a barna cukrot, és nagy lángon 3-4 percig kevergetjük. Ettől a cukor karamellizálódik, és a hagyma lepirul. Ekkor hozzáöntjük a balzsamecetet, nagy lángon további 1 percig kevergetjük, aztán levesszük a tűzről.

Tálaláshoz a spagettit összeforgatjuk a szósszal, és megszórjuk a tetejét pirított hagymával.

Különleges ízű lett, de egyszerűen isteni. A hagyma miatt. :))

Articsókás, olivás, szárított paradicsomos rizottó


Benéztem a hűtőbe, és ma sem volt benne semmi értelmes. Ilyenkor jön a vészhelyzeti forgatókönyv: mi van a konzervek között? Amit találtam összeszedtem, és ez jött ki belőle. Ha valaki szereti az olaszos ízeket, az nem csalódik benne.
Hozzávalók:
1 articsóka konzerv
1 szárított paradicsom konzerv
1 zöld olivabogyó
1 kapribogyó konzerv
1 paradicsom ital vagy hámozott paradicsom konzerv
hagyma
fokhagyma
rizs
reszelt parmezán (a frissel az igazi, de nekem most csak a szárított volt otthon)
reszelt sajt (ami épp van)


Elkészítés:
A hámozott paradicsom konzervet beleöntöm egy lábasba, ha a paradicsom egészben van, előbb apró darabokra vágom. Feldarabolom az articsókát, a szárított paradicsomot, a kapribogyót és az olivabogyót, és hozzádobom a szószhoz. Belenyomok fokhagymaprésen 1-2 gerezd fokhagymát, és bazsalikommal és oregánóval ízesítem. Egy kicsit rotyogtatom a szószt, hogy összeérjenek az ízek.

Ha valaki lusta, itt meg is állhat, főzzön ki egy kis spagettit, és olaszos tésztaételnek is szuper egy kis sajttal!
A kitartóbbak menjenek tovább!

Kis olivaolajon megpirítom az apróra vágott hagymát és fokhagymát, majd hozzáadom a rizst. (Én a jól bevált két marék = egy adag elvet alkalmazom.) Egy kicsit pirítom a rizst, majd felöntöm vízzel. Lassú tűzön, állandó kevergetés mellett főzöm. Azt hallottam, egy rizottó akkor jó, ha ragacsos. Ezért ahogy elfő a víz, szépen pótolni kell. Amikor a rizs már majdnem kész, hozzá kell kanalazni a szószt, és azzal is egy kicsit főzni, hogy átvegye a rizs az ízeket. Én ilyenkor meg szoktam borítani egy kis reszelt parmezánnal. Az állaga is krémesebb lesz, az íze meg nagyságrendekkel finomabb. Aztán leveszem a tűzről, és lefedve, konyharuhával betekerve hagyom állni egy kis ideig. Közben sajtot reszelek, azzal tálalom a rizottót.


Málnás, zabpelyhes turmix


Nehezen indult ma a reggel. Gondoltam feldobom magam valami reggeli finomsággal. Keresgéltem Stahl Judit turmixai között, és ezt találtam. Egy kicsit átalakítottam, de így is feldobta a reggelt. Lehet málnából, de akár szederből vagy vegyes bogyós gyümölcsből is csinálni - ami éppen a hűtőben vagy a zöldségesnél van.

Hozzávalók:
10-15 dkg málna (lehet fagyasztott, vagy friss, de kiváltható bármilyen bogyós gyümölccsel)
2 dl tej
2 ek zabpehely
2 ek juharszirup

Elkészítés:
A zabpelyhet a tejbe kanalazom, és mikróban pár perc alatt megfőzöm. Majd beledobálom a málnát, és rákanalazom a juharszirupot.

Pár perc alatt krémessé turmixolom. A zabpehely miatt krémes és kiadós lesz, így akár önálló reggeliként is megállja a helyét.